Sipariş vermek için üye olmak gerekiyor mu?

Hayır, Sipariş verebilmeniz için üye olmanıza gerek yoktur. Fakat indirimli kampanyalar ve size özel fırsatlardan yararlanabilmeniz için kayıt formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Hangi kargo şirketiyle çalışıyorsunuz?

Bütün siparişlerimiz anlaşmalı olduğumuz …kargo adı……. şirketiyle gönderilmektedir. Türkiye’nin her yerine kargo hizmeti sağlanmaktadır.

Siparişimin hediye olarak gönderilmesini istiyorum. Hediye paketi ve not yazılmasını sağlıyor musunuz?

Siparişinizi tamamlarken hediye paketi seçeneğini işaretleyip not alanına hediye notunuzu yazdığınız takdirde hediye paketiniz ve notunuz ürününüzle birlikte gönderilecektir.

Siparişimi verdikten sonra hangi aşamada olduğunu nereden görebilirim?

Siparişinizi oluşturduktan sonra alanındaki “Siparişlerim” bölümünden, siparişinizin hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiğinde kısa mesaj yolu ve mail ile size bilgi verilmektedir. Kargo takibini aynı şekilde “Siparişlerim” bölümünden yapabilirsiniz.

Sipariş ettiğim ürünü beğenmedim değiştirmek/iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Değiştirmek/iade etmek istediğiniz ürünü kutusu, garantisi ve faturası (var ise promosyon ürünü) ile birlikte içinde açıklayıcı bir not ile tarafımıza karşı ödemeli göndermeniz yeterlidir. Kargo tarafımıza ulaştıktan sonra müşteri temsilcilerimiz sizlerle irtibata geçecektir.

Siparişim gün içerisinde elime ulaşır mı?

Sitemizden hafta içi saat 17:00’a kadar vermiş olduğunuz siparişler aynı gün, 17:00’dan sonra vermiş olduğunuz siparişler bir sonraki iş günü kargo şirketine teslim edilmektedir.

Aldığım ürün hangi saatlerde teslim edilecek?

Siparişiniz 09:00 – 18:00 olan mesai saatleri içerisinde (hafta içi ve Cumartesi) belirtmiş olduğunuz teslimat adresine gönderilmektedir.

Resmi tatil günlerinde teslimat yapılıyor mu?

Resmi tatil günlerinde kargo firmaları teslimat yapmamaktadır.

Siparişim ben adresimde yokken gelmiş, ne yapmalıyım?

Adresinizde bulunamamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinizi bildiren bir not bırakılır. 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almamanız durumunda siparişiniz tarafımıza iade edilir.

Siparişimin alıcı kişisini veya teslimat adresini değiştirebilir miyim?

Siparişinizin statüsünü kontrol etmek için Hesabım sekmesinden ilgili siparişinizi kontrol ediniz. Yeni alıcı bilgilerinizi veya yeni adresinizi iletişim sayfası üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz